Nadejście zimy wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z aktywności na świeżym powietrzu. Unikanie chłodnego powietrza nie jest ani zdrowe, ani opłacalne, zważywszy na fakt, że z większości zimowych atrakcji przygotowanych przez największe polskie miasta można skorzystać bezpłatnie. Warszawa zimą ma do zaoferowania moc atrakcji dla mieszkańców i turystów, dla dzieci i dorosłych, dla tych, którzy lubią zimowe sporty, jak i dla tych, którzy wolą spędzać czas nieco spokojniej. Stolica Polski w zimowej odsłonie prezentuje się wyjątkowo urokliwie.

Świąteczne iluminacje na ulicach Warszawy

W okresie około świątecznym ważniejsze ulice i place Warszawy zdobią kolorowe światełka. Specjalne instalacje montowane są zwykle na początku grudnia, a zwieńczeniem prac jest moment, w którym świąteczne lampki pojawiają się na choince na Placu Zbawiciela.

Bajeczne iluminacje każdego roku ozdabiają tzw. Trakt Królewski, a więc ciągną się od placu Zamkowego poprzez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie, aż do Belwederu. Świąteczne ozdoby i światełka pojawiają się też na Starym Mieście, zdobią Al. Jerozolimskie, al. Solidarności, plac Bankowy, ul. Marszałkowską, Mokotowską czy Targową. Bardzo ciekawą propozycją jest również Magiczny Ogród w Parku Ulricha.

W tym roku Warszawa rozbłysła tysiącami lampek 7 grudnia. Świąteczne iluminacje składające się z kolorowych lampek, elementów interaktywnych, siedzisk oraz foto-ram tworzą niesamowity klimat i zdecydowanie zachęcają do spacerów wieczorową porą.

Jarmarki Bożonarodzeniowe i targi świąteczne

Spacerując udekorowanymi światełkami ulicami Warszawy, warto odwiedzić miejsca, w których rozstawiono drewniane domki serwujące tradycyjne potrawy, grzańce, oferujące wyroby rzemieślnicze, oryginalne zabawki czy ozdoby świąteczne. Jarmarki Bożonarodzeniowe i targi świąteczne w Warszawie to atrakcja ciesząca się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, jak i turystów, których zachwycają wspaniałe dekoracje i smakowite zapachy. Świąteczną atmosferę podkreślają imprezy towarzyszące jarmarkom, m.in. koncerty i pokazy nawiązujące do tematu świąt Bożego Narodzenia.

W Warszawie odbywa się kilka jarmarków, m.in. na Nowym Świecie, na Woli czy na Barbakanie nieopodal kolumny Zygmunta. Największy, oficjalny miejski jarmark działa przy Stadionie Narodowym, w ramach akcji Zimowy Narodowy. Sporym zainteresowaniem cieszy się również wspomniany jarmark na Barbakanie, który funkcjonuje w terminie 22 listopada 2019 – 6 stycznia 2020 (wstęp bezpłatny).

Lodowiska i górki lodowe

Warszawa zimą to m.in. Zimowe Miasteczko na płycie stadionu PGE Narodowy, gdzie znajdują się 3 lodowiska i 2 górki lodowe, w tym górka do zjazdu pontonem. Tam też w okresie zimowym funkcjonuje skatepark, bumper cars oraz curling. Oprócz tego w weekendy, a dokładniej w piątkowe i sobotnie wieczory, na ostatnich slotach na lodowisku A, odbywa się impreza na łyżwach z energetyczną muzyką i konkursami. Impreza nosi nazwę „Disco Lodowisko”. Natomiast w sobotnie i niedzielne poranki na małym lodowisku B odbywają się zajęcia dla dzieci – nauka jazdy na łyżwach poprzez zabawę.

Zimą z oferty lodowisk skorzystamy właściwie w każdej dzielnicy Warszawy. W sezonie 2019/2020 uruchomionych zostało piętnaście ślizgawek, a do najsłynniejszych należą te przy Pałacu Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta. Ci, którzy chcieliby pojeździć na łyżwach zupełnie bezpłatnie, również mają taką możliwość. Do bezpłatnych ślizgawek możemy zaliczyć m.in. lodowisko na Bemowie (ul. Obrońców Tobruku 40), czy też lodowisko na Saskiej Kępie (przy szkole nr 37).

Na miłośników zimowych szaleństw czeka również zmodernizowana Górka Szczęśliwicka przy ul. Drawskiej 22. Przy zerowych i dodatnich temperaturach powierzchnia stoku zraszana jest „mgłą wodną”, natomiast przy temperaturach ujemnych pracują na niej trzy armatki śnieżne. Na szczyt stoku wjeżdżają dwa wyciągi: talerzowy oraz krzesełkowy.

Sylwester w Warszawie

Największą zimową imprezą muzyczną w Warszawie jest sylwester na placu Bankowym. Telewizja TVN oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wspólnie zapraszają na sylwestrowy koncert po raz piąty. Na scenie wystąpią gwiazdy, które zaśpiewają swoje największe hity oraz wykonają utwory zajmujące czołowe miejsca na światowych listach przebojów. Widowisko zostanie wzbogacone o spektakularne efekty wizualne.

Kto wystąpi podczas imprezy sylwestrowej? Do grona zaproszonych artystów należą: Sylwia Grzeszczak, Bajm, Edyta Górniak, Perfect, Natalia Szroeder, Kombii, Grzegorz Hyży, Blue Cafe, Patrycja Markowska, Pectus, Sławek Uniatowski, Reni Jusis, Ewelina Lisowska, Ania Karwan, Liber, Baranovski oraz Aleksandra Gintrowska. W ubiegłym roku po raz pierwszy w miejsce pokazu fajerwerków koncert o północy uświetnił multimedialny pokaz świetlno-laserowy. W tym roku możemy spodziewać się równie spektakularnego widowiska. Wstęp na imprezę sylwestrową na placu Bankowym jest bezpłatny.