Wakacje w Warszawie – dlaczego warto?

Zwykle, kiedy myślimy o wakacjach, wyobrażamy sobie gorące, słoneczne plaże albo górskie wycieczki. Coraz więcej rodaków decyduje się na wypoczynek poza granicami kraju, choć są i tacy, którzy z zapałem zwiedzają zakątki Polski. Od lat do najpopularniejszych kierunków należą miejscowości nadbałtyckie oraz góry. Polskie szczyty nie są szczególnie wysokie, ale mimo to Tatry, Karkonosze, Bieszczady czy nawet Góry Świętokrzyskie co roku przyciągają tłumy turystów. Popularnym kierunkiem wakacyjnym są również spokojne Mazury. Czy jednak warto spędzić wakacje w dużym mieście, niemającym wiele wspólnego z żadnym z wymienionych wyżej regionów turystycznych? Czy wakacje w Warszawie mogą być udane?

Warszawa latem nieco pustoszeje

Stolica Polski przeżywa oblężenie przez cały rok, niezależnie od sezonu. Niemniej jednak w przeciwieństwie do miejscowości nadmorskich czy górskich, latem nieco pustoszeje. Pamiętajmy, że wakacje to sezon urlopowy więc część osób wyjeżdża z miasta. Warszawę opuszcza także spora grupa studentów, którzy na czas wakacji wracają w rodzinne strony. W muzeach czy innych miejscach atrakcyjnych turystycznie raczej nie spotkamy zorganizowanych grup wycieczek szkolnych, ponieważ szkoły latem nie pracują. Wakacje to więc idealny czas na zwiedzanie i wypoczynek we Warszawie.

Wakacje w Warszawie – atrakcje turystyczne

Place, ulice, parki

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji turystycznych, jakie oferuje największe miasto w Polsce. Miejsc jest tak dużo, że z pewnością turysta nie dotrze do wszystkich, nawet jeśli zdecyduje się na dwutygodniowy wypoczynek. Oczywiście w pierwszej kolejności warto zwiedzić zakątki miasta – place, ulice, parki. Dzień spędzony na Starym Mieście bądź w Łazienkach Królewskich na pewno będzie należał do bardzo udanych. Warto odwiedzić również Ogród Saski, Pole Mokotowskie, Park Skaryszewski, Par Ujazdowski oraz Kampinoski Park Narodowy. Wizyta w Ogrodzie Zoologicznym czy Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym turystom.

Muzea, pałace, zamki

Zwiedzanie muzeów i zamków to również doskonały sposób na udane wakacje w Warszawie. Muzea nie są wcale nudne, to kawał polskiej historii, którą w ogólnych zarysach powinien znać każdy. W Warszawie należy odwiedzić: Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Belweder, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowe, Krzyżtopór, Muzeum Wojska Polskiego, Zamek Ujazdowski, Pałac Krasińskich, Pałac Myślewicki i wiele, wiele innych.

Kościoły, pomniki

Polska jest krajem chrześcijańskim, dlatego kościoły to u nas przede wszystkim miejsca kultu religijnego, a nie atrakcje turystyczne. Niemniej jednak, spędzając wakacje w Warszawie, powinniśmy odwiedzić: Synagogę Nożyków, Kościół św. Anny, Bazylikę św. Jana Chrzciciela czy Bazylikę św. Krzyża. Do najważniejszych warszawskich pomników należą z kolei: Kolumna Zygmunta III Wazy, Pomnik Fryderyka Chopina, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Bohaterów Getta, Pomnik Małego Powstańca, a także popularna Syrenka.

Technologia, nowoczesna architektura

W Warszawie nie brakuje miejsc prezentujących najnowsze osiągnięcia technologiczne. Pasjonaci rozmaitych nauk również znajdą tu coś dla siebie. Na liście miejsc wartych zobaczenia znajdują się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Wakacje w Warszawie to czas wielu imprez kulturalnych oraz intensywny sezon w kąpieliskach i aquaparkach

W dużym bez wątpienia można wypocząć nad wodą. W Warszawie działa cała masa kąpielisk, w tym basenów krytych i aquaparków. Wystarczy wspomnieć o AquaParku Wesolandia, Pływalni Conrada, Ośrodkach „Moczydło” i „Inflancka”. Osoby, których dzień zwykle kończy się grubo po północy, w trakcie wakacji w stolicy mogą wybrać się na szereg zapowiadanych od dawna koncertów i innych imprez kulturalnych.