Chmielna oraz Nowy Świat to prostopadłe do siebie, niezwykle piękne i klimatyczne ulice Warszawy. Obie mają bogatą historię – Nowy Świat był Traktem Królewskim prowadzącym do Ujazdowa, a pierwsze wzmianki o nim pojawiły się w miejskich zapisach w XVII wieku. Chmielna jest jego młodszą „siostrą” – pierwsze budynki wznoszono tutaj początkiem XIX wieku, gdy na Nowym Świecie zaczęło już brakować parcel. Przez dwa ubiegłe stulecia na ulicach kwitł handel i życie kulturalne miasta. Powstawały na nich kina oraz teatry, wybudowano tam również pierwszą w Polsce wytwórnię płytową. Doskonale miało się tu także życie towarzyskie, które toczyło się w licznych kawiarniach oraz restauracjach. Mieszkało tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Leopold Staff i Julian Tuwim.

Dziś Chmielna oraz Nowy Świat są najdroższymi ulicami w całej Polsce. Sam Nowy Świat zajmuje 44. miejsce w światowym rankingu najdroższych ulic według Cushman&Wakefield. Unikalna, zróżnicowana architektura przyciąga turystów, a ciekawe życie kulturalne i wyśmienity wybór lokali gastronomicznych działa jak magnes nie tylko na turystów, ale i samych mieszkańców Warszawy. Nic więc dziwnego, że światowej sławy luksusowe marki wybierają właśnie te dwie ulice na siedziby swoich sklepów.

Swoje butki otworzyli tutaj m.in.: Emporio Armani, Escada, Max Mara, Stefanel, Trussardi czy Renato Nucci. Zakupić można tu również biżuterię i zegarki najlepszych szwajcarskich firm, takich jak Cartier, Montblanc czy Chopard. Oprócz nich kuszą akcesoria i torebki portugalskiego Parfois i francuskiego Bally. Poza tym stylowe akcesoria i obuwie można zamówić na Chmielnej w prawdziwych pracowniach rzemieślniczych. Jeśli komuś same ubrania i biżuteria nie wystarczą, to zawsze może wstąpić po… Ferrari. Autoryzowany dealer tej marki mieści się na Nowym Świecie w budynku numer 6.

Ponadto zmęczonych zakupowiczów zapraszają do siebie przytulne kawiarnie: Cava z prawdopodobnie najlepszą kawą w mieście oraz Café Vincent serwująca przysmaki dla amatorów dobrego pieczywa i świeżych, słodkich wypieków. Wyśmienite jedzenie znajdziemy niemal na każdym kroku: od tradycyjnej kuchni polskiej, przez kuchnie włoską i śródziemnomorską, po wyszukane egzotyczne restauracje serwujące dania z różnych zakątków świata.

Chmielna i Nowy Świat to oczywiście nie tylko zakupy. Warto zatrzymać się tu na chwilę i poczuć, jak tętni życiem centrum jednej z europejskich stolic. Podczas spaceru pomiędzy urokliwymi kamieniczkami usłyszymy w tłumie niemalże wszystkie najpopularniejsze języki świata. Szczególnie polecamy tę okolicę latem (Nowy Świat jest wówczas zamknięty dla ruchu samochodowego) oraz w okresie świątecznym, gdy ulice pokrywa śnieg, a kamienice zdobią świąteczne dekoracje. Po udanych zakupach zapraszamy do odpoczynku w naszym zacisznym, przytulnym apartamencie.

Nowy Świat Warszawa - źródło commons.wikimedia.org

Nowy Świat Warszawa – źródło commons.wikimedia.org