Jedna z najbardziej znanych turystycznych ulic Warszawy – ulica Chmielna to obowiązkowy punkt każdej wizyty w stolicy. Liczne atrakcje – od kawiarni po luksusowe butiki sprawia, że można spotkać tutaj tłumy.

Nie wszyscy znają jednak niezwykle bogatą historię tej ulicy, składającej się z dwóch odcinków – pierwszy z nich znajduje się na warszawskiej Woli, natomiast drugi, zmieniony w deptak, mieści się w Śródmieściu. Łącząc ulice Marszałkowską i Nowy Świat, jest jednym z najbardziej uczęszczanych traktów w mieście. Warto zapoznać się z historią powstania tej istniejącej już w XVIII wieku ulicy.

Chmielna powstała jako trakt dzielący grunty przynależne do księży misjonarzy oraz do augustianów. Ówcześnie była to uliczka przechodząca w polną drogę, jednak już wtedy nazywana była swoją obecną nazwą. Jej pochodzenie jest znane historykom – pochodzi od chmielnika, czyli ogrodu chmielnego, który, należący do książąt mazowieckich, kiedyś znajdował się w tej okolicy.

W 1770 roku, kiedy oficjalnie nazwano ulicę Chmielną, wzdłuż ulicy rozciągały się ogrody, a u jej zwieńczenia znajdowały się cegielnie. Pod koniec wieku zaczęły się pojawiać pierwsze murowane zabudowania, co spowodowało również wybrukowanie ulicy. Ruch budowlany zwiększył się znacznie w XIX wieku, kiedy zaczęło brakować działek przy Nowym Świecie. To właśnie wtedy swoje dzieła w nurcie angielskiego neogotyku tworzyli znani architekci – Henryk Marconi i Andrzej Gołoński, jednak Chmielna nadal w większości składała się z zabudowań drewnianych.

Przed wojną, podobnie jak obecnie, na Chmielnej kwitł handel oraz gastronomia – liczne restauracje i kawiarnie przyciągały turystów, którzy mieszkali w mieszczących się przy Chmielnej hotelach. Wybuch wojny oraz Powstania Warszawskiego był dla ulicy tragiczny – została praktycznie całkowicie zniszczona. Na szczęście w latach powojennych zaczęła wracać do czasów swojej świetności, by aktualnie przyciągać tłumy zwiedzających. Koniecznie wybierz się na spacer Chmielną – tutaj historia jest na wyciągnięcie ręki!