Wśród organizowanych w Warszawie wydarzeń kulturalnych szczególne miejsce zajmują imprezy muzyczne oraz różnego rodzaju festiwale, które mają przybliżać i upamiętniać ważne wydarzenia historyczne. Wiele spośród nich odbywa się w miesiącach letnich, ponieważ to właśnie wtedy do Warszawy licznie zaglądają turyści pochodzących zarówno z Polski, jak i zagranicy. Warto również dodać, że część imprez ma charakter plenerowy, a co za tym idzie – ilość uczestników bywa uzależniona od warunków pogodowych (w okresie letnim ryzyko wystąpienia złej pogody jest z pewnością niższe, aniżeli w pozostałych częściach roku).

Nadchodzące wydarzenia w Warszawie

75. rocznica Powstania Warszawskiego

W naszym zastawieniu nie może zabraknąć uroczystości organizowanych w rocznicę niezwykle ważnego wydarzenia, jakim było Powstanie Warszawskie. W tym roku obchodzimy już 75. rocznicę wystąpienia zbrojnego przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i to właśnie 1 sierpnia b.r. o godzinie „W” całe miasto zatrzyma się, by upamiętnić tych, którzy o nie walczyli. Obchody Powstania Warszawskiego potrwają jednak znacznie dłużej. Początek uroczystości datowany jest na 26 lipca, zaś koniec obchodów na 2 października, kiedy to nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego.

 

 

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Mówiąc o historii Warszawy, nie sposób pominąć społeczności żydowskiej. Miasto przez wiele lat uznawano za światową stolicę kultury diaspory żydowskiej. Jeszcze w 1938 roku Żydzi stanowili niemal 30% ludności miasta. II wojna światowa zmieniła wszystko, zagładę przeżyli nieliczni warszawscy Żydzi, a spośród ocalałych wielu osiedliło się na tzw. Ziemiach Odzyskanych bądź w kolejnych latach opuściło Polskę.
Od lat 90. XX w. trwa odrodzenie życia religijnego i kulturalnego polskich Żydów, zakładane są gminy wyznaniowe i instytucje oświatowe. Organizowane są również liczne imprezy kulturalne, których celem jest popularyzacja kultury żydowskiej. Jedną z nich jest Festiwal Warszawa Singera, który miał swoją premierę w 2004 roku.

XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 24.08. – 1.09.2019 r. W trakcie wydarzenia prezentowane będą m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy poświęcone zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej kulturze żydowskiej. W programie znalazły się również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki oraz kaligrafii. Uczestnicy wydarzenia mogą wziąć udział w wykładach i przyłączyć się do tematycznych grup dyskusyjnych poświęconych kulturze jidysz.

Ważniejsze wydarzenia muzyczne w sierpniu

Festiwal „Chopin i Jego Europa”


W trakcie festiwalu odbywają się liczne koncerty (m.in. w Filharmonii Narodowej, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego czy na Scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej). 15. Festiwal „Chopin i jego Europa” odbędzie się w dniach 15.08. – 1.09.2019 r. Na warszawskich scenach wystąpią najwybitniejsi pianiści, orkiestry i zespoły reprezentujące międzynarodowy i polski świat muzyczny. Jednocześnie Festiwal stwarza możliwości dla młodych artystów, którzy dopiero debiutują na scenach koncertowych i mogą to zrobić w prestiżowym towarzystwie.

 

 

 

Metallica: WorldWired Tour – koncert na PGE Narodowym

Grupa Metallica do dziś uważana jest za jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych zespołów heavymetalowych w dziejach. Początki zespołu sięgają 1981 roku, zatem Metallica funkcjonuje w świecie muzyki od niemal czterdziestu lat, a na jej koncerty wciąż przybywają tłumy wiernych fanów.
Tegoroczny występ w Warszawie (planowany na 21.08.) odbędzie się w ramach trasy koncertowej Metallica: WorldWired Tour, która wspiera dziesiąty studyjny album grupy. Gośćmi specjalnymi na całej trasie są zespoły Ghost i Bokassa, zatem emocje gwarantowane.

 

 

 

Czego nie przegapić w kolejnych miesiącach?

Już we wrześniu odbędą się kolejne warte uwagi festiwale i koncerty. Wiele z nich to imprezy o charakterze cyklicznym, organizowane w Warszawie od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 20-28.09. Jest to impreza o randzie i skali międzynarodowej, przez wiele lat uznawana za jedyną tak ważną w środkowej i wschodniej części Europy. Festiwal jest wydarzeniem poświęconym muzyce współczesnej, która rozbrzmiewa wobec świata, opowiada o nim, stanowi punkt wyjścia do debaty. Z tego powodu organizatorzy wydarzenia (Związek Kompozytorów Polskich) podkreślają rolę festiwalowej publiczności.
W tym roku Festiwal zagości w 11 miejscach: Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, ATM Studio, Teatrze IMKA, Nowym Teatrze, Instytucie Teatralnym, Austriackim Forum Kultury, Parku Rzeźby w Królikarni oraz Muzeum Warszawy.

15. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Festiwal Skrzyżowanie Kultur obchodzi w tym roku piętnaste urodziny. Wydarzenie zostało zainicjowane przez władze Warszawy w 2005 roku w celu zaprezentowania najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata.
Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18-22 września i będzie to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. Warszawę odwiedzą m.in. legendarny perkusista Tony Allen, ojciec blufunku – Keziah Jones i aktywistka Sona Jobarteh. Dzięki występom artystów pochodzących z różnych kręgów kulturowych, Festiwal ma otworzyć mieszkańców Warszawy i przybyłych gości na bogactwo kultur współczesnego świata. Całość zostanie wzbogacona o warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów.

Inne popularne festiwale w Warszawie

Życie kulturalne w Warszawie kwitnie w ciągu całego roku, ale do najpopularniejszych należą imprezy organizowane w okresie od czerwca do września. Powyżej opisaliśmy zbliżające się wydarzenia kulturalne, ale pokrótce warto też wspomnieć o tych, które mamy za sobą. Do najpopularniejszych należy zaliczyć czerwcowy Orange Warsaw Festival, który odbywa się w Warszawie od 2008 roku, w tym od 2015 na Torze Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Innym ważnym odnotowania wydarzeniem jest Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy. Ideą wydarzenia jest propagowanie tej egalitarnej sztuki poprzez prezentacje ciekawych propozycji teatrów ulicznych z Polski i z Europy. W czerwcu b.r. miała miejsce 27. edycja Festiwalu, podczas której wystąpili liczni artyści i grupy teatralne z Polski, Czech, Niemiec czy Rosji.
Organizowane w Warszawie festiwale to zwykle wydarzenia kilkudniowe, dlatego ich uczestnicy zainteresowani są rezerwacją dogodnych miejsc noclegowych.

Serdecznie zapraszamy do naszego hotelu, który usytuowany jest w ścisłym centrum Warszawy. Dla osób planujących dłuższy pobyt w mieście przygotowaliśmy oferty specjalne.