Największe atrakcje w centrum miasta

Największe miasto Polski ma bogatą, ale też niestety tragiczną historię. Warszawa była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Ostatnie, jakże poważne zniszczenia, przyniosła II Wojna Światowa. Proces odbudowy był mozolny, a historyczny charakter miasta udało się zachować, bądź przywrócić jedynie w 30%. Zabytki, które udało się uratować, należą do największych atrakcji Warszawy, ale obok nich równie interesujące są nowe budowle, w których powstawanie włożono wiele pracy.

Warszawa i jej dzielnice, centrum Warszawy

Dzisiejsza Warszawa jest miastem zupełnie innym niż miasto przedwojenne. Tylko niektóre dzielnice zachowały swój przedwojenny charakter. Całkowicie zmieniono kształt urbanistyczny stolicy, szlaki komunikacyjne biegną w innych kierunkach. Nie można jednak powiedzieć, że w złych, gdyż Warszawa posiada jeden z najlepszych układów komunikacyjnych wśród dużych współczesnych miast europejskich. Efekt taki uzyskano wyburzając część ocalałych po wojnie budynków.

Warszawa została podzielona na 18 dzielnic. Niektóre cieszą się mniejszą, inne większą popularnością. Przybywający do stolicy turyści w pierwszej kolejności zwiedzają zwykle Śródmieście, które, jak sama nazwa wskazuje, mieści się w centralnej części miasta.

Atrakcje w centrum Warszawy

Hotel Residence St. Andrew’s Palace ma wyjątkowo korzystną lokalizację. Znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, a jednocześnie blisko atrakcyjnych turystycznie miejsc. Centrum Warszawy to zarówno zabytki i miejsca historyczne, tereny spacerowe, jak i wyjątkowo ciekawe, nowoczesne budowle.

Poniżej spis najciekawszych atrakcji w centralnej części miasta:

Rynek Starego Miasta

Do największych atrakcji stolicy z pewnością należy zaliczyć Starówkę. Zwarty zespół architektury zabytkowej to nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się historią i architekturą wielkich miast europejskich. Rynek rozmieszczony jest na planie prostokąta. Z każdego rogu wychodzą dwie, prostopadłe do siebie ulice. Spacerując po Rynku i okolicznych uliczkach, warto przyjrzeć się kamienicom, pochodzącym przeważnie z XVII i XVIII wieku, po wielu zniszczeniach pieczołowicie zrekonstruowanym w latach 1949–1953.

Rynek Starego Miasta został zamknięty dla ruchu kołowego, przez co stał się jeszcze bardziej klimatycznym i urokliwym miejscem. Kamienice przy rynku zostały przeznaczone na placówki muzealne i kulturowe, sklepy, restauracje i kawiarnie.

Na Rynku Starego Miasta znajduje się Pomnik Syreny. Powstawał w latach 1851–1855 w trakcie budowy pierwszego nowoczesnego wodociągu w Warszawie. Cynkowa rzeźba wielokrotnie zmieniała miejsce pobytu, ostatecznie jednak w 1999 roku Pomnik Syreny z mieczem i tarczą powrócił na Rynek Starego Miasta. Obecnie stoi tam kopia, a oryginalną rzeźbę autorstwa Konstantego Hegla przeniesiono do Muzeum Warszawy.

Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy (dawniej Muzeum Historyczne m.st. Warszawy) gromadzi i prezentuje zbiory związane z historią Warszawy. Siedziba główna muzeum to jedenaście połączonych ze sobą staromiejskich kamienic. Osiem znajduje się po stronie Dekerta na Rynku Starego Miasta, zaś pozostałe trzy przy ul. Nowomiejskiej. Pod wspomnianymi ośmioma kamienicami znajdują się piwnice, które poddano gruntownej renowacji w latach 2010-2012, a następnie udostępniono zwiedzającym.

Muzeum Warszawy może pochwalić się zbiorami z zakresu archeologii, malarstwa, rzeźby, grafiki, ikonografii, rzemiosła artystycznego, numizmatyki i rysunków architektonicznych. Działalność ekspozycyjna to jednak nie wszystko. Muzeum prowadzi również działalność wydawniczą i jest organizatorem konferencji naukowych. Ponadto organizuje projekcie filmowe, cykle spacerów, wykłady i konkursy.

kolumna zygmunta WarszawaPlac Zamkowy i Kolumna Zygmunta III Wazy

Plac Zamkowy również znajduje się w dzielnicy Śródmieście, a konkretnie między ulicami: Krakowskie Przedmieście, Senatorska, Podwale, Świętojańska. Wytyczony został w latach 1818-1821, a zniszczony w czasie II Wojny Światowej. Plac Zamkowy to dawny teren zamku książęcego. Obecnie zaczyna się tam Trakt Królewski, a wschodnią pierzeję placu stanowi fasada Zamku Królewskiego.

Na Placu Zamkowym znajduje się wzniesiony w latach 1643-1644 pomnik króla Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy świecki pomnik w Warszawie. Kolumna Zygmunta przechodziła kilka renowacji. Ostatnia rekonstrukcja miała miejsce po tym, gdy w 1944, w trakcie powstania warszawskiego, monument został trafiony pociskiem z niemieckiego działa czołgowego.

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski pełni obecnie funkcje muzealne i reprezentacyjne. Niegdyś barokowo-klasycystyczna budowla była rezydencją książąt mazowieckich, a następnie, od XVI wieku, siedzibą władz I Rzeczypospolitej.

Zamek był wielokrotnie grabiony i dewastowany, a w trakcie II Wojny Światowej niemal doszczętnie zniszczony. Ocalałe fragmenty wpisano do rejestru zabytków w 1965 roku, a w 1971 rozpoczęto rekonstrukcję całości. Osiem lat później w zamku utworzono muzeum i tym samym powołano państwową instytucję kultury Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. W 2014 roku zmieniono nazwę na Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.

Zamek Królewski w Warszawie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Teatr Wielki w Warszawie

Gmach Teatru Wielkiego został wzniesiony w latach 1825-1833. W czasie II Wojny Światowej uległ zniszczeniu, a jego odbudowę rozpoczęto w 1947 roku. W kolejnych latach został nie tylko odbudowany, ale też przekształcony i powiększony. Zachowano jednak oryginalną fasadę od strony placu Teatralnego.

Teatr Wielki w Warszawie jest siedzibą Opery Narodowej, Polskiego Baletu Narodowego, dwóch scen Teatru Narodowego, a także Muzeum Teatralnego. Jest to największy teatr operowy w Polsce, choć odbywają się tu nie tylko koncerty operowe, ale też gale z okazji uroczystości narodowych czy ważne koncerty muzyki poważnej.

Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych teatrów Europy.

łazienki królewskie

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy założony w VXIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i zlokalizowany w centrum Warszawy. Z pewnością warto zwiedzić znajdujące się tam budynki, a w szczególności Pałac na Wyspie, który przed przebudową stanowił pawilon Łaźni. Oprócz około 40 budynków, w Łazienkach znajdują się różnorodne rzeźby (m.in. pomnik Fryderyka Chopina) oraz cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny i Chiński.

Powierzchnia Łazienek Królewskich wynosi 76 ha, z czego część stanowią wody. Na teren parku prowadzi 10 bram.

Pałac Kultury i Nauki

Pałac uznawany jest za symbol dzielnicy Śródmieście, choć niektórzy traktują go raczej jako symbol komunizmu. Powstał jako „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”.

Pałac stoi na placu Defilad, w miejscu zrównanych z ziemią w trakcie II Wojny Światowej kamienic. Ukończony został w 1956 roku i do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce. Właścicielem budynku jest Miasto Stołeczne Warszawa – w Sali Warszawskiej obrady prowadzi Rada m.st. Warszawy.

Pałac jest też siedzibą wielu firm i instytucji użytku publicznego. Mieszczą się tam kina, teatry, muzea, uczelnia Collegium Civitas czy władze Polskiej Akademii Nauk. Odbywają się tam także różnego rodzaju targi i wystawy.

Od 2007 roku gmach znajduje się w rejestrze zabytków.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik postawiło sobie za cel promowanie i popularyzację komunikacji naukowej. Jest to instytucja nowa, powstała w 2005 roku, powołana i finansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Otwarcie pierwszego modułu budynku nastąpiło w 2010 roku. Centrum Nauki Kopernik to różnorodne, nowoczesne galerie, pracowanie i laboratoria. To nie tylko możliwość zwiedzania wystaw, ale również przeprowadzania doświadczeń. Nauka i wspaniała rozrywka dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

W budynku działa Planetarium Niebo Kopernika. Odbywają się tam pokazy gwiezdnego nieba i filmów, poruszających różnorodne tematy popularnonaukowe. Planetarium jest jedną z największych atrakcji Centrum Nauki Kopernik.