Warszawę powinno się odwiedzać choćby z szacunku do miasta będącego stolicą Polski, a tym samym stanowiącego ważny ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny oraz gospodarczy. Już w początkowych latach edukacji szkolnej dzieci dowiadują się, dlaczego to właśnie Warszawa uznawana jest za najważniejsze miasto w Polsce, a następnie poznają jej tragiczną historię, zdobywają wiedzę o najważniejszych zabytkach, budynkach rządowych, instytucjach kultury. To właśnie wydarzenia historyczne i obecność upamiętniających je muzeów są najczęstszym powodem wycieczek do Warszawy. Najczęstszym, ale z pewnością nie jedynym.

Dlaczego warto przyjechać do Warszawy? 15 powodów

 1. Stare Miasto w Warszawie

Planując wycieczkę do Warszawy, nie sposób pominąć zwiedzania Starego Miasta. Nazwą tą określa się najstarszy ośrodek miejski Warszawy, teren i zabudowania stanowiące obecnie   tętniące życiem centrum turystyczne z uliczkami wybrukowanymi kostką i średniowiecznymi budynkami odnowionymi po II wojnie światowej. Na szczególną uwagę zasługuje Rynek Starego Miasta, otoczony przez kamienice dawnych mieszczan i eleganckie restauracje serwujące wyśmienite jedzenie. Gwarny, urokliwy plac, kolorowe kamienice i wąskie, klimatyczne uliczki tworzą wyjątkową atmosferę, którą cenią zarówno rdzenni mieszkańcy Warszawy, jak i przybyli tutaj turyści. Ci, którzy chcieliby zatrzymać się tutaj na dłużej, mogą zarezerwować nocleg w zlokalizowanych w pobliżu komfortowych apartamentach hotelowych

Na środku Rynku Starego Miasta stoi pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką Warszawy. Ważną częścią Starego Miasta jest też Plac Zamkowy. Jego wschodnią pierzeję stanowi fasada Zamku Królewskiego.

 1. Zamek Królewski w Warszawie

Zamek w stylu barokowo-klasycystycznym, stanowiący niegdyś siedzibę władców Polski, pełni dziś funkcje muzealne i reprezentacyjne. W przeszłości był wielokrotnie grabiony i dewastowany, natomiast w 1944 roku został niemal doszczętnie zniszczony. Ocalałe fragmenty zamku oraz budynek Biblioteki Królewskiej, pałac Pod Blachą i Arkady Kubickiego wpisano do rejestru zabytków w 1965 roku, a rekonstrukcja obiektu ruszyła 6 lat później. Rekonstrukcją przeprowadzaną w latach 1971–1984 kierował Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. W międzyczasie, bo w 1979 roku, w zamku utworzono muzeum.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie to przede wszystkim możliwość podziwiania królewskich apartamentów, Sali Tronowej oraz Sali Senatorskiej, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. Z pewnością warto zwiedzić także Ogrody (w sezonie maj-wrzesień w godzinach 10.00–20.00, w pozostałej części roku 10.00–18.00), a szczególnie niedawno zrekonstruowany i otwarty dla zwiedzających dolny Ogród Zamkowy.

 1. Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Można tu zatem odpocząć, ale i pogłębić znajomość oświeceniowych idei (miejsce to stanowiło w przeszłości letnią rezydencję króla Stanisława Augusta). Jeżeli chodzi o zabytki architektury, koniecznie należy zwiedzić Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię oraz Pałac Myśliwiecki.

W  Łazienkach Królewskich, oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb, znajdują się cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. W ogrodach, które dla wielu mieszkańców Warszawy stanowią ulubione miejsce odpoczynku, spaceruje się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew, krzewów i kwiatów. Spotkać można tam także dostojne pawie i śmigłe wiewiórki. Ogrody otwarte są codziennie od rana do wieczora – zamknięcie bram następuje o godzinie 21:00. Natomiast obiekty architektoniczne udostępniane są przez 6 dni w tygodniu (piątek jest dniem bezpłatnego wstępu).

 1. Pałac Kultury i Nauki

Budowę Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęto 1 maja 1952 roku. Budowa okazałego gmachu (powierzchnia 123 084 m2, wysokość ze wspornikiem antenowym 237 m) zajęła ponad trzy lata. Wieżowiec został wzniesiony jako „dar narodów radzieckich dla narodu polskiego”, a pomysłodawcą projektu był Józef Stalin. Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem w Polsce i choć wielu chciałoby jego zburzenia (w opinii wielu osób byłoby to definitywne zakończenie epoki komunizmu w Polsce), stanowi obecnie jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Warszawy. Od 2007 roku znajduje się w rejestrze zabytków.

Obecnie pałac jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej, teatrów, muzeów, kina, Collegium Civitas, władz Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. W okazałym gmachu organizowane są różnego typu wystawy i targi. To tam znajduje się sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób, znana jako Sala Kongresowa w Warszawie. Wartym uwagi jest także Pałac Młodzieży z basenem. Odwiedzający stolicę turyści bardzo często rozpoczynają zwiedzanie miasta od wizyty na tarasie widokowym PKiN, skąd rozciąga się wspaniały widok na panoramę Warszawy.

Taras widokowy na 30. piętrze budynku czynny jest codziennie. Jeśli chodzi o zwiedzanie wnętrza pałacu, bilety można nabyć w kasie bezpośrednio przed wycieczką, natomiast obowiązkowa rezerwacja miejsc dotyczy wycieczki po podziemiach.

 1. Muzeum Narodowe w Warszawie

Warszawskie muzeum sztuki to jedna z najstarszych instytucji tego typu w Polsce. Zostało założone w 1862 roku, początkowo jako Muzeum Sztuk Pięknych. Obecnie jest to największe muzeum w Warszawie i jedno z największych w Polsce. Gromadzi, przechowuje i udostępnia zbiory sztuki starożytnej (egipskiej, greckiej, rzymskiej), malarstwa polskiego od XIII wieku, galerię malarstwa obcego, zbiory numizmatyczne i eksponaty rzemiosła artystycznego, zbiory rysunku, grafiki czy fotografii.

W gmachu zlokalizowanym przy Alejach Jerozolimskich 3 podziwiać można zarówno galerie stałe, jak i licznie organizowane wystawy czasowe. Na nieskończoną wręcz grę z zainteresowaniami widzów pozwala ogromna rozległość tematyczna zbiorów. Zwiedzanie Muzeum Narodowego w Warszawie możliwe jest codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. We wtorki wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny.

 1. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Obecność Żydów na ziemiach polskich budziła w przeszłości wiele emocji. W historii Żydów były zarówno długie okresy tolerancji religijnej, jak i niemal całkowita eksterminacja, której dokonało nazistowskie państwo niemieckie podczas okupacji. Muzeum POLIN nie gromadzi zbiorów odnoszących się wyłącznie do czasów Zagłady, ale udostępnia galerie, które prezentują 1000 lat historii Żydów polskich, opowiadają o ich kulturze i dziedzictwie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to stosunkowo nowa instytucja kultury, bo powołana do życia w 2005 roku. Od tego czasu stanowi miejsce spotkań i dialogu tych wszystkich, „którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia”.  Muzeum czynne jest codziennie, z wyjątkiem wtorku. W czwartki wstęp na wystawę stałą i czasową jest bezpłatny. Kasy, sklep muzealny oraz restauracja czynne są w godzinach otwarcia muzeum.

 1. Budynki rządowe i Pałac Prezydencki

Warszawę warto odwiedzić, by móc zobaczyć z bliska miejsca, w których zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszego kraju. Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej mieści się przy ulicy Wiejskiej 4/6/8 oraz ul. Wiejskiej 1 i jest użytkowany zarówno przez Sejm, jak i Senat. Budowa kompleksu zarządzanego przez Kancelarię Sejmu rozpoczęła się w 1918 roku. Obecnie, po uprzedniej rezerwacji, możliwe jest jego zwiedzanie w grupach zorganizowanych, co odbywa się w dni robocze w godzinach 9:00 – 15:20. Grupy mogą liczyć od 15 do 55 członków. W niektórych sytuacjach możliwe jest także indywidualne zwiedzanie gmachów Sejmu i Senatu, np. podczas dni otwartych oraz Nocy Muzeów.

Pałac Prezydencki w Warszawie, zlokalizowany przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48, to z kolei oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to największy pałac w Warszawie, składający się z czterokondygnacyjnego korpusu głównego oraz dwóch dwukondygnacyjnych skrzydeł bocznych. W przeszłości był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Pałac ma ciekawą historię, w przeszłości był m.in. siedzibą Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów (lata 1918-1939). Oficjalną siedzibą Prezydenta RP stał się w 1994 roku. Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, po uprzednim uzgodnieniu terminu, możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut, a co najważniejsze – jest całkowicie bezpłatne.

 1. Grób Nieznanego Żołnierza

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie powstał z myślą o uczczeniu pamięci poległych w walce o niepodległość. Został odsłonięty 2 listopada 1925 pod kolumnadą Pałacu Saskiego – tego dnia złożono tam szczątki bezimiennego żołnierza, sprowadzone podczas specjalnej ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. W czasie II wojny światowej miejsce upamiętniające poległych nieznanych żołnierzy zostało poważnie uszkodzone, ale już w 1946 roku grób został odbudowany i ponownie odsłonięty. Jego wystrój zmieniano (częściowo) w latach 1990-1991.

Obok tego miejsca nie można przejść obojętnie. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie płonie wieczny znicz. Całodobową i całoroczną służbę pełni warta honorowa z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na posterunku przez godzinę stoi dwóch żołnierzy, potem następuje zmiana. W święta państwowe (3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada) odbywa się uroczysta zmiana warty honorowej z udziałem najwyższych władz państwa i wojsk wszystkich rodzajów.

 1. Stadion Narodowy w Warszawie

Oficjalna nazwa obiektu (od 2015 roku) to PGE Narodowy. Stadion sportowy został wybudowany w latach 2008–2011 w miejsce Stadionu Dziesięciolecia. Wiązało się to z przygotowaniami do piłkarskich Mistrzostw Europy 2012. Stadion otwarto oficjalnie 29 stycznia 2012. Obiekt posiada dwa pierścienie trybun – dolny i górny, na których znajduje się 58 500 miejsc siedzących. Pozostałe miejsca siedzące znajdują się na konstrukcyjnym rozdzieleniu pierścieni. Stadion posiada częściowo przezroczysty, zamykany dach. Uwagę przykuwa zwłaszcza fasada obiektu, która nawiązuje do polskich barw narodowych i przypomina falującą biało-czerwoną flagę.

Chociaż stadion jest obiektem sportowym, odbywają się tam nie tylko widowiska sportowe, ale także koncerty muzyczne, liczne wydarzenia kulturalne, targi i spotkania. Obiekt pełni też funkcje biurowe, handlowe, hotelowe czy gastronomiczne. PGE Narodowy jest otwarty dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu. Wycieczki indywidualne nie wymagają wcześniejszej rezerwacji, ale o uczestnictwie w zwiedzaniu decyduje kolejność zakupu biletu (w wycieczce może wciąż udział maksymalnie 55 osób). Chętne na zwiedzanie grupy zorganizowane muszą wcześniej dokonać rezerwacji.

 1. Filharmonia Narodowa

Filharmonia Narodowa mieści się w gmachu zlokalizowanym przy ul. Jasnej 5. Budynek został wzniesiony w latach 1900-1901, a uroczysta inauguracja odbyła się 5 listopada 1901 roku. Gmach otrzymał bardzo bogaty wystrój eklektyczny z wpływami neorenesansu i neobaroku europejskiego, na wzór innych filharmonii europejskich z XIX wieku. Niestety w czasie oblężenia Warszawy przez Niemców w 1939 w budynku wybuchł pożar, a w trakcie walk powstania warszawskiego w 1944 uległ on zbombardowaniu i znacznemu zniszczeniu.

Gruntowna przebudowa obiektu miała miejsce w 1955 roku. Nowy, odbudowany budynek koncertowy został otwarty 21 lutego 1955. Tego samego dnia odbyła się inauguracja V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a Filharmonia Warszawska została uhonorowana mianem Filharmonii Narodowej.

Dziś przesłuchania konkursowe w ramach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w dalszym ciągu odbywają się w Filharmonii Narodowej. Konkurs organizowany jest co 5 lat, zawsze w październiku. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach 2-23 października 2020 roku. Uczestnikiem XVIII Konkursu Chopinowskiego może zostać każdy pianista na poziomie profesjonalnym, urodzony w latach 1990–2004 i spełniający warunki opisane w regulaminie. Pianistów, którzy przybędą do Warszawy na Eliminacje, a następnie właściwy Konkurs Chopinowski, zapraszamy do naszych apartamentów hotelowych, zlokalizowanych w niewielkiej odległości od Filharmonii Narodowej.

Poza Konkursem Chopinowskim w Filharmonii odbywają się liczne koncerty i inne konkursy muzyczne, instytucja realizuje także rozmaite projekty edukacyjne. Podczas udziału w organizowanych wydarzeniach nie ma jednak możliwości zwiedzania wnętrz Filharmonii. Pomieszczenia, które wieczorem rozbrzmiewają muzyką, można zwiedzać w ciągu dnia. Wycieczki dla grup zorganizowanych odbywają się w dni powszednie.

 1. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Siedziba warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zlokalizowana jest przy ul. Książęcej 4. Instytucja jest symbolem sukcesu polskich przemian gospodarczych. Giełda zaczynała bardzo skromnie, początkowo wyposażenie stanowiły pożyczone komputery, a notowano zaledwie pięć spółek. Dziś na GPW notowanych jest kilkaset firm, handluje się na niej prądem i gazem. Instytucja zapewnia możliwości obrotu giełdowego papierami wartościowymi oraz dopuszczonymi do obrotu giełdowego innymi instrumentami finansowymi.

Kompleks „Centrum Giełdowe” jest częstym celem wycieczek szkolnych, odbywających się w ramach zajęć z przedsiębiorczości. Siedzibę Giełdy Papierów Wartościowych można też zwiedzać indywidualnie, bez konieczności wcześniejszego zgłoszenia, ale wówczas odbywa się to bez opieki pracownika GPW. Zwiedzanie indywidualne możliwe jest codziennie w godzinach 9:00 – 17:00 z wyjątkiem świąt i dni wolnych od pracy. Wizyta osób indywidualnych obejmuje: hol Centrum Giełdowego (tam znajduje się figura giełdowego byka), przejazd ruchomymi schodami, widok na Salę Notowań, w której umieszczono charakterystyczny dzwon giełdowy.

 1. Gmach Telewizji Polskiej

Telewizja Polska to jedyny polski telewizyjny nadawca publiczny. Nadaje w systemie cyfrowym, przy czym całkowicie wypełnia trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, który po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku, pokrywa zasięgiem niemal cały kraj. Telewizji Polskiej, a szczególnie jej kanałom informacyjnym, od lat zarzuca się stronniczość i uleganie wpływom politycznym w zależności od tego, kto rządzi w Polsce. Mimo to publiczny nadawca ma ugruntowaną pozycję na polskim rynku i upowszechniając treści o istotnym znaczeniu dla kultury narodowej, cieszy się szacunkiem odbiorców.

Główna siedziba Telewizji Polskiej znajduje się przy ul. Woronicza 17 i jest dostępna dla zwiedzających. Warto jednak zaznaczyć, że w zwiedzaniu mogą uczestniczyć wyłącznie grupy zorganizowane, a liczebność grupy (łącznie z opiekunami) nie może być mniejsza niż 10 osób. W trakcie wycieczki po gmachu TVP prezentowane są sale telewizyjne, pomieszczenia reżyserskie, hale zdjęciowe, magazyn rekwizytów czy pracownie dekoracji i kostiumów. Przewodnikami wycieczek są pasjonaci telewizji, którzy świetnie znają specyfikę produkcji telewizyjnej, a przy tym posiadają umiejętności przekazywania olbrzymiej wiedzy, jaką nabyli w trakcie wieloletniej pracy w TVP.

 1. Ogród Zoologiczny w Warszawie

Warszawski Ogród Zoologiczny stanowi dom dla wielu zwierząt z całego świata. Jego historia jest bardzo długa, ale oficjalnie został otwarty po II wojnie światowej w 1949 roku. Od tamtego czasu wielokrotnie borykał się z problemami finansowymi, ale jednocześnie odnosił wiele sukcesów hodowlanych. Dopiero w latach osiemdziesiątych, dzięki pozyskanym funduszom inwestycyjnym, niemal 95% obiektów ZOO wyremontowano i zmodernizowano. Z biegiem czasu zaczęli pojawiać się sponsorzy, otwarto też Fundację Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego Panda. Od tego momentu rozpoczął się korzystny okres w dziejach Warszawskiego ZOO.

W Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie wciąż powstają nowe inwestycje, z roku na rok odbywa się tu coraz więcej imprez popularnonaukowych i rozrywkowych, systematycznie przybywa też zwiedzających. W ZOO znajduje się ponad 100 gatunków zwierząt. Można je obserwować każdego dnia, ponieważ ogród czynny jest codziennie, także w niedzielę i pozostałe święta. Na zwiedzających czekają także inne atrakcje, m.in. możliwość wzięcia udziału w popularnej na całym świecie grze terenowej, polegającej na szukaniu ukrytych „skarbów” z wykorzystaniem urządzeń GPS.

 1. Studio Buffo

Studio Buffo to jeden z najsłynniejszych teatrów muzycznych w Polsce. Zlokalizowany jest w dzielnicy Śródmieście przy ul. M. Konopnickiej 6. Od momentu rozpoczęcia działalności w 1956 roku przez wiele lat był jedynym prywatnym teatrem na terenie naszego kraju. Obecną nazwę nadano mu 1992 roku, kiedy to Janusz Stokłosa i Janusz Józefowicz (kolejno prezes i dyrektor artystyczny Teatru Studio Buffo) powołali do istnienia instytucję, która miała uchronić musical „Metro” przed groźbą rozwiązania. Musical odniósł wielki sukces, ale od dnia premiery korzystał z obcych scen – własny teatr miał utrzymać to przedsięwzięcie.

Przebywając w Warszawie, warto udać się na jeden z organizowanych w teatrze muzycznym spektakli i koncertów. Wysokiej jakości nagłośnienie, oświetlenie, obsługa multimedialna oraz, przede wszystkim, wyśmienita gra aktorska i muzyka sprawiają, że odbywające się w teatrze widowiska zapierają dech w piersiach. Zespół teatru Studio Buffo ma w swoim repertuarze ponad dwieście przebojów od okresu międzywojennego do lat 90. Teatr, oprócz własnych spektakli, prezentuje również ważne wydarzenia artystyczne w dziedzinie dramatu, teatru muzycznego, piosenki, jazzu, kabaretu czy estrady.

 1. Puby i kluby taneczne – nocne życie Warszawy

Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Warszawę, jest możliwość zasmakowania nocnego życia stolicy. Puby i kluby taneczne znane m.in. z relacji prowadzonych przez celebrytów w mediach społecznościowych, a wielu przypadkach także plotkarskich serwisów, znajdują się na wyciągnięcie ręki. I choć nie wszystkich interesuje tego typu rozrywka, to warto spędzić choć jeden prawdziwe warszawski wieczór pośród mieszkańców stolicy.

W wielu starych kamienicach powstały kluby promujące alternatywną kulturę i muzykę. To tam toczą się niekończące wieczorne dyskusje, tam też można spotkać osoby znane z telewizji czy Internetu. Zabawę można rozpocząć na znajdującym się w sercu Śródmieścia placu Zbawiciela. „Zbawix” może być też ostatnim przystankiem przed snem w apartamentach Residence St. Andrew’s Palace (spacer zajmuje około 20 minut).